WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ
RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII PW. ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA
W ŚWIĘTOCHŁOWICACH - ZGODZIE
W sobotę 21 września w farskim ogrodzie odbędzie się festyn parafialny:
Fajer u św. Józefa
Przygotowujemy mnóstwo atrakcji:
COŚ DLA DZIECI - dmuchany zamek, tańce, konkursy, zabawy, przejażdżka motocyklem wikarego, malowanie buziek i włosów, konkurs piosenki na scenie
COŚ DLA CIAŁA - wurst i krupniok z grilla, sznita ze smalcem abo z fetym /co kto lubi/ i kwaśny łogorek, żur, kołocze i zisty, kawa, herbata
COŚ DLA DUCHA – wspólne śpiewanie, losowanie nagród i niespodzianek, pokaz techniki strażackiej i policyjnej, zwiedzanie wieży kościelnej, konkursy i występy muzyczne, koncert - zespołu OMG i orkiestry dętej Policji Komendy wojewódzkiej w Katowicach
Już teraz serdecznie zapraszamy: sobota 21 września 13:00-18:00
13:00 — otwarcie farskiego ogrodu
14:00 — rozpoczęcie festynu
17:00 — losowanie nagrody głównej
18:00 — oficjalne zakończenie festynu
NAGRODA GŁÓWNA:
1/ Weekend dla 2 os. w górach
2/ Ekspress do kawy
3/ kanarek ks. wikarego
ZAPRASZAMY DO DOBREJ I PRZYJEMNEJ ZABAWY
Dochód z festynu będzie przeznaczony na leczenie naszego młodego parafianina Artura z ul. Hajduki.
Zapraszamy na wieczór modlitwy z grupą OMG.
Jest to początek bezpośredniego przygotowania kandydatów do przyjęcia bierzmowania.
Będzie też okazja do spowiedzi św.
Zapraszamy rówmnież wszystkich chętnych do modlitwy uwielbienia za dary Ducha Świętego i dar wspólnoty Kościoła Chrystusowego, do którego zostaliśmy włączeni poprzez sakramenty chrztu i bierzmowania.
Drodzy Parafianie i Przyjaciele naszej parafii, serdecznie zapraszamy na wielkopostne rekolekcje parafialne.
Rekolekcje odbędą się w dniach 31.03-3.04.2019
Rekolekcje poprowadzi ks. Adam Starzyk SDB
Program rekolekcji jest następujący:
Niedziela 31.03.2019
6.30 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
8.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
9.30 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
11.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
13.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
16.30 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
17.30 – Konferencja dla małżeństw sakramentalnych i niesakramentalnych
Poniedziałek 1.04.2019
8.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
18.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
19.00 – Konferencja stanowa dla ojców i mężczyzn
Wtorek 2.04.2019
8.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
9.00 – Modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała (dla wszystkich)
17.00 – Spowiedź rekolekcyjna dla wszystkich
18.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
19.00 – Konferencja stanowa dla matek i kobiet
Środa 3.04.2019
8.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
18.00 – Msza św. z kazaniem rekolekcyjnym dla wszystkich
19.00 – Spotkanie dla młodzieży (+młodzież przygotowująca się do bierzmowania)
W nocy z 9/10 marca gwałtowny wiatr przewrócił ok 30 metrową topolę na naszym cmentarzu parafialnym wyrywając drzewo z korzeniami z ziemi. W wyniku upadku drzewa uległo uszkodzeniu wiele nagrobków w sektorze 'F' naszego cmentarza. Drzewo było zakwalifikowane do wycinki, urzędową zgodę parafia otrzymała na początku lutego i termin wycięcia był zaplanowany na dzień 11 marca, a więc zabrakło kilkadziesiąt godzin...
W związku ze zniszczeniami, jakie powstały po upadku drzewa, proszę rodziny, których groby zostały uszkodzone o zgłoszenie tego faktu w kancelarii parafialnej.
ks. Bogusław Jonczyk, proboszcz
2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.
Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą.
Po raz pierwszy otrzymujemy płonącą świecę na chrzcie. Oznacza ona zapalenie światła wiary w naszej duszy. Jest znakiem ogarnięcia nas przez Chrystusa swoimi mocami i swym światłem. Po raz drugi – często tę samą świecę – trzymamy zapaloną podczas I Komunii św. W wielu bowiem rodzinach jest piękny, godny rozpowszechniania zwyczaj przechowywania tej chrzcielnej świecy do I Komunii św., a także do ślubu. Przynosi się ją także do kościoła każdego roku w Wielką Sobotę, by jej płomień zapalić od nowo poświęconego paschału.
Jest jeszcze inna świeca-gromnica. Zapalajmy ją częściej. Zapalajmy w domach, kiedy robi się w nich burzowo, kłótliwie, kiedy lodowaty grad niszczy uprawy wzajemnej miłości, kiedy wybuchają pożary zawiści, kiedy zagraża powódź pazerności. Niech gromnica nie będzie tylko jednym z przechowywanych w naszym domu bibelotów. Zapalajmy ją także wtedy, gdy ktoś z domowników ciężko choruje, gdy został okradziony, napadnięty, oszukany, poniżony, odrzucony, opuszczony; wkładajmy ją do ręki konającym, opuszczającym ten świat naszym bliskim.
Opowiadała mi pewna matka, która podejmowała bezowocne wysiłki, by wyrwać córkę z narkomanii, że przed kilku laty przyniosła wieczorem z kościoła poświęconą gromnicę, a jej córka – narkomanka zapytała, do czego ona służy. Wówczas, opowiadając legendę o Matce Bożej Gromnicznej strzegącej ludzkich sadyb przed wilkami, zapaliła na stole przyniesioną gromnicę i odmówiła modlitwę „Pod Twoją obronę”. Gdy skończyła poprosiła córkę, by wyjęła z szuflady przechowywaną od jej chrztu święcę, którą trzymała także przystępując do I Komunii św., i zapaliła ją. Przy tych dwu palących się świecach odmówiły wspólnie jeszcze raz „Pod Twoją obronę”, następnie schowały je w komodzie. Od tego dnia nastąpił przełom w życiu córki tej kobiety. Podjęła stosowne leczenie i w krótkim czasie udało się jej zerwać z nałogiem. Któregoś dnia zapytana o to, jak jej się to udało, powiedziała: – Kiedy nachodzi mnie słabość zapalam moją gromnicę i to mi daje siłę.