WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ
RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII PW. ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA
W ŚWIĘTOCHŁOWICACH - ZGODZIE
Dobry i Miłosierny Boże! Prosimy Cię o błogosławieństwo dla misji, które mają być wielkimi dniami przemiany naszej Parafii. Niech ten czas będzie błogosławiony dla wszystkich mieszkańców naszej Parafii.
Pragniemy, aby wszyscy doszli do poznania prawdy i zostali zbawieni. Potrzeba do tego łaski Bożej i dlatego z wielką ufnością wołamy Przyjdź Królestwo Twoje.
Dopomóż nam przygotować się dobrze do misji świętej, aby wszyscy wyznawcy Jezusa Chrystusa żyli, jak prawdziwi wyznawcy miłości i przebaczenia. Napełnij nas pragnieniem ratowania nie tylko siebie, ale i wszystkich naszych braci i sióstr, żyjących w ciemnościach grzechu i odwróceniu od Boga.
Użycz misjonarzom światła i łaski, żeby nas nauczyli, jaka jest wola Boża i co nam służy do zbawienia. Niech Boskie Twoje słowo przez nich głoszone oświeci nas i pouczy, uzdrowi i wzmocni, uświęci i zbawi. Prosimy Cię przez Syna Twego Jezusa Chrystusa.
Duchu Święty Boże! Pomagaj misjonarzom i całej Parafii, aby przez misje święte zostało odnowione oblicze naszej Parafii.
Matko Kościoła! Bądź Matką naszej Parafii w czasie misji świętej i razem z św. Józefem oraz świętymi patronami naszymi wspieraj nas swoim wstawiennictwem. Amen.
Drodzy przyjaciele! W kwietniu będziemy przeżywali
PARAFIALNE MISJE EWANGELIZACYJNE
Ma to być czas odnowy i ożywienia naszej wspólnoty parafialej poprzez Nowe Zesłanie Ducha Świętego.
Tak, jak apostołom w wieczerniku po wniebowstąpieniu Pana, brakowało odwagi i entuzjazmu do dawania świadectwa o Zmartwychwstałym,
tak też może się to przytrafić każdej wspólnocie chrześcijan, która zamyka się obrębie swoich ulubionych przyzwyczajeń i tradycji.
Przeżywamy rok duszpasterski pod hasłem: 'Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym', tylko z czasem o tym zapominamy.
Kościół w Polsce chce przypomnieć wszystkim ochrzczonym: czy nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? /1Kor 3,16/
Chcemy sobie o tym przypomnieć i dlatego zapraszam wszystkich już teraz na nasze misje ewangelizacyjne,
które odbędą się w naszej parafii od 22-29 kwietnia 2018.
Poprowadzą je członkowie wspólnoty Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody z Bielska-Białej.
Niech okres Wielkiego Postu będzie dla nas czasem intensywnego przygotowania nie tylko na przeżycie Misterium Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa,
ale także na nowe wylanie Ducha Świętego do naszych serc, abyśmy ożyli i wydali godne owoce naszego nawrócenia i na drodze wiary w Ewangelię osiągnęli zbawienie.
W środę popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu.
Poprzez osobistą pokutę i pełnienie dzieł miłosierdzia służy on przygotowaniu do obchodu świąt Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego
oraz do odnowienia swego Przymierza z Bogiem zawartego w dniu chrztu św.
Środa popielcowa jest dniem ścisłego postu
(tzn. dorośli 18-60 lat spożywają w tym dniu tylko 1 bezmięsny posiłek,
natomiast wszyscy pozostali zachowują wstrzemięźliwość od potraw mięsnych w czasie posiłków przez cały dzień).
Msze św. z obrzędem posypania popiołem będą sprawowane w środę
o godz. 8:00, 16:00 i 18:00
Zachęcamy do wspólnego przeżycia tego czasu na modlitwie poprzez uczestnictwo w nabożeństwach:
+ Drogi krzyżowej: dla dzieci w czwartek o 16.30; dla dorosłych w piątek o 17.15
+ Gorzkich żalów w niedzielę o godz. 16.00 (z kazaniem pasyjnym, które głosić będzie ks. Łukasz Jarek)
Zachęcamy również do podjęcia osobistych wyrzeczeń, które mają zamienić się w jałmużnę (dzieła miłosierdzia)
aby w duchu pokuty wytrwać z Jezusem na pustyni przez całe 40 dni.
Życzymy wszystkim parafianom owocnego przeżycia Wielkiego Postu!
Zwyczajem noworocznym, jako proboszcz, składam przed parafią roczną statystykę duszpasterską oraz składam podziękowanie wszystkim, dzięki którym nasza parafia żyje: daje schronienie wszystkim obciążonym trudami życia, możliwość poznania i spotkania się z Bogiem wcielonym w Jezusie Chrystusie.
Statystyka duszpasterska 2017
2017 2016
Chrzty: 76 vs 80
Komunia św. 82.000
Bierzmowanie: 38 vs 50
Śluby: 17 vs 27
Sakr. Chorych: 28 chorych odwiedzanych co miesiąc + 194 namaszczenia
Pogrzeby: 98 vs 115
Kapłaństwo: dk. Salomon Duplicki OFM i kl. Tomasz Rybacki
Podziękowanie:
Służbie kościelnej:
- szafarzom Eucharystii: Aleksandrowi Rudziarczykowi, Łukaszowi Dyłce oraz Sebastianowi Lenartowi za coniedzielne zanoszenie Eucharystii chorym
- Animatorom i ministrantom służącym codziennie przy ołtarzu
- kościelnemu: Szczepanowi Białemu za dbałość o zakrystię i przygotowanie liturgii
- organistom: Piotrowi Bratkowi i Wojciechowi Losce
- wystrój kościoła: p. Marii Stupałowej i współpracownikom za ich charytatywną służbę
- sprzątanie kościoła: wszystkim paniom, które całymi latami sprzątały kościół na czele z p. Lucyną Centner oraz tym parafianom, którzy całkowicie bezinteresownie podjęli się tego zadania w ostatnim czasie.
- otoczenie kościoła: p. Władysławie Kochlik i współpracownikom za służbę charytatywną w parafii i bezinteresowną opiekę nad otoczeniem kościoła
Podziękowanie za służbę dla parafii:
- Katechetkom: Celestynie Woźniczok-Nowak oraz Katarzynie Simkiewicz
- Lektorom, którzy podjęli się czytania słowa Bożego w czasie liturgii
- Członkiniom Legionu Maryi za coniedzielną dystrybucję prasy katolickiej
- Zelatorkom Żywego różańca i innym osobom prowadzącym modlitwę w kościele
- Chórowi parafialnemu
- Małżonkom Lucynie i Aleksandrowi Rudziarczykom za pomoc w przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa
- Animatorom grup przygotowującym młodzież do sakramentu bierzmowania
Księżom:
Wikariuszom:
Ks. Łukaszowi za opiekę nad młodzieżą, Dziećmi Maryi, chórem parafialnym oraz za prowadzenie spotkań Rozmowy u Józefa
Ks. Marcinowi za opiekę nad ministrantami i za przygotowanie młodzieży do bierzmowania
Ks. seniorowi Rajnardowi za pomoc kapłańską w parafii
Księżom Salezjanom za pomoc duszpasterską zwłaszcza w okresie kolędy
Pracownikom probostwa: w kancelarii, w kuchni, sprzątaczce oraz gospodarzowi
Szczególne podziękowanie ks. prob. Czesławowi Centnerowi oraz siostrze p. Lucynie Centner za wieloletnią dbałość o parafię i wspaniałe przekazanie jej w ręce nowego proboszcza.
Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób angażują się w życie parafii służąc czasem, umiejętnościami a nierzadko i materialnie.
Dziękuję wszystkim darczyńcom i ofiarodawcom naszego kościoła, fundatorom nowych drzwi do kościoła oraz nowego oświetlenia.
W Imię Trójcy Przenajświętszej, archaniołów i naszych aniołów stróżów, św. Bogarodzicy, św. Józefa oraz wszystkich świętych naszych patronów,
Z serca wszystkim dziękuję.
Ks. Bogusław Jonczyk, proboszcz
Zapraszamy na Pielgrzymkę do krajów nadbałtyckich:
PIELGRZYMKA ZE WZGLĘDU NA BRAK CHĘTNYCH NIE ODBĘDZIE SIĘ
TALLIN- HELSINKI- RYGA- WILNO- TROKI- SOKÓŁKA
Parafia św. Józefa Robotnika
Świętochłowice – Zgoda
opieka duchowa: ks. Łukasz Jarek
TERMIN: 16–22. 07. 2018
RAMOWY PROGRAM:
Dzień 1 (16.07, poniedziałek): Wczesnym popołudniem udział we Mszy św. w kościele parafialnym na rozpoczęcie wspólnego pielgrzymowania. Wyjazd przejazd przez Polskę, Litwę, Łotwę do Estonii. Postoje co 3, 4 godziny zgodnie z rozkładem pracy kierowców. (nocny przejazd)
Dzień 2 (17.07, wtorek): Przyjazd do Tallinna. Udział we Mszy św. Następnie przejazd do centrum Tallinna i piesze zwiedzanie miasta. Zobaczymy: Górne Miasto- Zamek Toompea z basztą Pikk Herman, sobór Aleksandra Newskiego, katedra Marii Panny Toomkirik- katedrę, udamy się do punktu widokowego na Dolne Miasto. Kolejno zwiedzanie Dolnego Miasta- ulica Krótka i Długa, rynek z ratuszem i apteką Ratuszową, malownicze średniowieczne zaułki, kamienice cechowe i gildii, Trzy Siostry, kościół Św. Olafa, baszta Gruba Małgorzata. Przejazd do hotelu w okolicy Tallina, zakwaterowanie, obiadokolacja, 1 nocleg.
Dzień 3 (18.07, środa): Śniadanie. Przejazd do portu, przeprawa promem do Helsinek. Dwugodzinny rejs. Przejazd pod stadion olimpijski będący głównym obiektem letnich igrzysk w 1952 r. Następnie autokarem podjedziemy w okolicę Temppeliaukio- słynnego Kościoła Skalnego. Dalej zwiedzanie piesze centrum: spacer monumentalną Mannerheiminitie- po drodze m.in. Muzeum Narodowe, Parlament, Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma, przez Rautatientori- perły architektury narodowego romantyzmu m.in. Teatr Narodowy i Dworzec Główny; także Muzeum Sztuki Ateneum, Plac Senacki z pomnikiem cara Aleksandra II, katedra luterańska, siedziba premiera i uniwersytetu. Wizyta w Soborze Uspieńskim. Po zwiedzeniu udział we Mszy św. Następnie obiadokolacja w restauracji i czas wolny na ulicy Kauppatori – centralnym placu Helsinek. Wieczorem przejazd autokarem na prom. Wypłynięcie do Tallina. Przejazd do hotelu na 2 nocleg.
Dzień 4 (19.07, czwartek): Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Rygi. Udział we Mszy św. Zwiedzanie miasta: ryska secesja- spacer tzw. Szlakiem Ryskich Klejnotów Art. Nouveau. Piesze zwiedzanie miasta: Pomnik Wolności- symbol niepodległości, Łotewska Opera Narodowa, ryska starówka - Mała i Duża Gildia, Koci Dom, pozostałości fortyfikacji- Baszta Prochowa, Brama Szwedzka, Trzej Bracia, katedra luterańska, rynek z Domem Bractwa Czarnogłowych i Domem Wagi, kościół luterański św. Piotra, panorama ryskiej starówki z drugiego brzegu Dźwiny. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Obiadokolacja i 3 nocleg.
Dzień 5 (20.07, piątek): Wczesne śniadanie. Przejazd na Litwę, do Wilna. Udział we Mszy św. Zwiedzanie miasta: kaplica MB Ostrobramskiej, Cerkiew św. Ducha, Wieża Giedymina, klasztor oo. Bazylianów i cela „Cela Konrada”, gdzie był więziony Adam Mickiewicz wraz z innymi filomatami, kościół św. Kazimierza- patrona Litwy, Plac Ratuszowy, kamienica Joanny Mickiewiczowej- ostatnie miejsce pobytu w Wilnie Adama Mickiewicza. Po południu wizyta na cmentarzu na Rossie, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków, pomnik A. Mickiewicza, kościół św. Piotra i Pawła- „perła baroku”. Czas wolny na posiłek. Wizyta na Wzgórzu Trzech Krzyży- niezwykłym sanktuarium, w którym naród litewski złożył kilkadziesiąt tysięcy krzyży wotywnych. Przejazd do hotelu na obiadokolację i 4 nocleg
Dzień 6 (21.07, sobota): Udział we Mszy św. Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Następnie przejazd do Trok- dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego- siedziby Kiejstuta i Witolda. Podziwianie krajobrazów rozległego kompleksu jezior trockich. Zwiedzanie zamku malowniczo położonego na wyspie. Możliwość degustacji tradycyjnych dań kuchni litewskiej (należy koniecznie spróbować pierożków zwanych kibinami z siekaną wieprzowiną, baraniną lub wołowiną). Przejazd na obiadokolację i 5 nocleg do Polski.
Dzień 7 (22.07, niedziela): Po śniadaniu przejazd do Sokółki- miejsca Cudu Eucharystycznego, nazywanego potocznie polskim Lanciano. Nawiedzenie kościoła św. Antoniego, modlitwa w kaplicy, gdzie znajduje się Cząstka Ciała Pańskiego. Udział we Mszy św. Po obiedzie wyjazd w drogę powrotną. Powrót do Świętochłowic późnym wieczorem.
Cena: 1850 zł/ os. przy grupie 40 – 45 osób
ŚWIADCZENIA:
- przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, wc, dvd, cafe bar),
- 5 noclegów, pokoje 2- 3 os. z łazienkami,
- wyżywienie 2x dziennie: 5 śniadań, 6 obiadokolacji,
- przeprawy promowe Tallin- Helsinki, Helsinki- Tallin,
- opieka pilota - przewodnika na całej trasie,
- opieka duchowa kapłana,
- ubezpieczenie KL, NNW, CP- choroby przewlekłe, bagaż; SIGNAL IDUNA S.A.,
- rezerwacje Mszy św.
- PAKIET PIELGRZYMA: śpiewnik, chusta
CENA NIE ZAWIERA:
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za przewodników lokalnych- razem ok. 55 Euro/os.,
- zestawów audio guide ok. 9 Euro/ os.,
- napoi do obiadokolacji.
(kwota w Euro będzie zbierana w autokarze i rozliczana przez pilota pod koniec pielgrzymki)
Przelewy dokonujemy na adres:
Biuro Podróży „Vero Travel” Beata Wilk
konto bankowe PLN: BZ WBK SA 51 1090 2590 0000 0001 2303 7371
tytułem: pielgrzymka do krajów nadbałtyckich (termin: 16- 22.07.2018), grupa ze Świętochłowic